Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021

Α Ε Καλαμωτής - Α.Ο.Πύργου 2 - 1

Καλύτερη η Α Ε Καλαμωτής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να φτάσει στην 1η επιτυχία της στο Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, μετά τη νίκη της με 2-1 επί του Α Ο Πύργου στο τοπικό ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής σήμερα Σάββατο 4   Δεκεμβρίου 2021 στο Ισιδωρίδειο γήπεδο στην Καλαμωτή.Το Πυργί είχε μέτρια παρουσία σε όλη την διάρκεια του αγώνα

Η ομάδα του προπονητή Περίανδρου Σαραντινίδη μπήκε δυναμικά στον αγώνα αλλά το Πυργί σε μία επίθεση προηγήθηκε 1 - 0 στο 10΄, Η Καλαμωτή  ισοφάρισε στο 35΄ 1 - 1 με τον Ορφανούδη σκορ ημιχρόνου.

Στην ανάπαυλα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του απροσδόκητου θανάτου του Κώστα Βεργίτση.

Στην αρχή του Β΄ημιχρόνου η Καλαμωτή πέτυχε γκολ με το Λορέν, κάνοντας την ανατροπή  2 - 1.Το Πυργί στο 55΄κέρδισε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Καλαμωτής και οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη της νίκη.