Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

Αθλητική Ένωση Συκιάδας - Λαγκάδας - Α. Ε.Καλαμωτής 2 - 0

Ντέρμπι για την αποφυγή των μπαράζ διεξήχθη σήμερα το απόγευμα,  29 Μαρτίου 2015 στο γήπεδο της Συκιάδας με νικητή την ομάδα της Ένωσης με 2 - 0.
Η Ένωση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε ότι θέλει περισσότερο τη νίκη και το απέδειξε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έχοντας ως όπλο το πείσμα και το πάθος των παικτών και την ευλογία του εφημέριου της Συκιάδας  πατέρα Μιχαήλ, που παρά την βροχή παρακολούθησε όλο το παιχνίδι. Απεναντίας η Καλαμωτή μπήκε στο παιχνίδι για να χάσει, νωχελική χωρίς πάθος και κυνήγι της μπάλας  από του παίκτες έχασε, με  μόνο διακριθέντα τον τερματοφύλακα Ορφανούδη που παρά το ολέθριο λάθος του στο Α΄ ημίχρονο που ήλθε το 1 - 0, έχει στο ενεργητικό του , απόκρουση πέναλτυ και άλλες  τέσσερες αποκρούσεις, σίγουρα γκόλ.Το 2 - 0 ήλθε στο τέλος του αγώνα που σφράγισε τη νίκη της Ένωσης που πανηγύρισε την αποφυγή των μπαράζ.
Πολύ καλή η διαιτησία του διεθνή διαιτητή Αθανασίου Γιάχου.