Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019

Με το δεξί η Α.Ε Καλαμωτής,νίκησε την ομάδα των Αφροδισίων 3 - 1 για το Κύπελλο Χίου

Πρίν από λίγη ώρα στο Ισιδωρίδειον γήπεδο Καλαμωτής, η τοπική ομάδα επικράτησε του Λέοντα Αφροδισίων με 3-1 για το κύπελλο Χίου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Η ομάδα της Καλαμωτής ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πίεσε από νωρίς για να ανοίξει το σκορ δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ με σημαντικότερη το δοκάρι από κεφαλιά του Αιμίλιου Οσμεναι στο 28'.Το σκορ άνοιξε εν τέλει στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Αιμίλιος Οσμεναι με πλασέ ύστερα από πάσα του Μιχάλη Ορφανουδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Καλαμωτής συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζει για το δεύτερο γκολ, αλλά η ομάδα του Λέων σε μια ανύποπτη φάση κατάφερε να ισοφαρίσει με σκόρερ τον Τακτικό..
Στο 65' ο Μιχάλης Ορφανούδης με έξοχη εκτέλεση φάουλ θα κάνει το 2-1 για την Καλαμωτή. Ενώ στο 73' ο Δημήτρης Σουρέλας ύστερα από ωραία ενέργεια και πάσα του Κώστα Μάμα θα γράψει το τελικό 3-1

.Η 11αδα της Καλαμωτής:

1) Γιάννης Γιαζιτζόγλου 2) Κώστας Μάμας 3) Λορεν Γκοτζαι 4) Βαγγέλης Καιμάκης 5) Γιώργος Μετουσι 6) Δημήτρης Κόκκινος 7) Κωνσταντίνος Σφήκας 8) Μιχάλης Ορφανούδης 9) Νίκος Κανάριος 10) Θανάσης Ορφανούδης 11) Αιμίλιος Οσμενάι

Στο 60' ο Αντώνης Γκοτζαι πέρασε στην θέση του Δημήτρη Κοκκινου Στο 65' ο Δημήτρης Σουρέλας πέρασε στην θέση του Νίκου Κανάριου Στο 75' ο Ηλίας Σαραντινο'υδης πέρασε στην θέση του Θανάση Ορφανούδη Και στο 80' ο Στέφανος Πίτικας πέρασε στην θέση του Μιχάλη Ορφανούδη