Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012

Δάφνη - Καλαμωτή 1 - 0. Στον τελικό του Κυπέλλου η Δάφνη.Διαμαρτύρεται έντονα η Καλαμωτή για την ακύρωση του γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Δάφνη είναι η πρώτη ομάδα που πέρασε στον τελικό του κυπέλλου Χίου, αφού επικράτησε το απόγευμα της Καλαμωτής με 1-0 στο Δημοτικό στάδιο, και θα περιμένει μέχρι την επόμενη εβδομάδα για να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλος της, που θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, μεταξύ της Μίκρας και του Ομήρου.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε και με τον καλύτερο τρόπο από πλευράς θεάματος, αφού στα πρώτα 25 λεπτά δεν παίχτηκε καθόλου καλό ποδόσφαιρο, χωρίς ρυθμό και χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση.  Η πρώτη καλή φάση του αγώνα έγινε στο 27΄ με το δοκάρι του Αναστασάκη, ενώ στη συνέχεια η Δάφνη είχε μια καλή κεφαλιά με τον Μονιό. Το γκολ για τους Δαφνούσους ήρθε τελικά στο 36΄ με τον Ζαμπετάκη να ολοκληρώνει την πολύ όμορφη προσπάθεια του Πουλιού. Σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο η Δάφνη είχε την ελαφρά υπεροχή, ενώ η Καλαμωτή ανέβηκε στο τελευταίο 5λεπτο.
Στην επανάληψη, το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο κακό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου. Ο Ζαμπετάκης στο 52΄ μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς, αν ο Ορφανούδης δεν σταματούσε το πλασέ του σε τετ α τετ. Παρ’ όλα αυτά, η Καλαμωτή δεν έδειχνε ικανή να φτάσει στην ισοφάριση αφού είχε σοβαρό πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της. Στο 64΄ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο ο Κλήμης, αφού τραυματίστηκε στο κεφάλι μετά από αγκωνιά που δέχτηκε σε διεκδίκηση στον αέρα και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου του έγιναν πέντε ράμματα. Έτσι η Δάφνη συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να απειλεί κυρίως με στημένες φάσεις και με σέντρες από πλάγια, χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Και όσο παρέμενε το ρευστό 1-0, ήρθε η φάση στις καθυστερήσεις του αγώνα που τίναξε το παιχνίδι στον αέρα. Σε μια τελευταία προσπάθεια της Καλαμωτής να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, έγινε το γέμισμα από τον Γεωργίου στην περιοχή της Δάφνης, όπου είχε προωθηθεί ακόμα και ο τερματοφύλακας Ορφανούδης, και μετά από δύο διαδοχικές κεφαλιές, πρώτα από την διεκδίκηση Ελευθερίου και Γιαζιτζόγλου και μετά από τον Τριανταφύλλου, η μπάλα έφτασε στον Μπαστιάνο που πάνω στην γραμμή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Ο επόπτης Τορούνογλου όμως είχε ήδη σηκώσει το σημαιάκι του, υποδεικνύοντας ως οφσάιντ τον ποδοσφαιριστή της Καλαμωτής Τριανταφύλλου. Όλοι οι παίκτες της Καλαμωτής και ο πάγκος της έπεσαν πάνω στον επόπτη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Σταφίδα να αναγκάζεται να σφυρίξει αμέσως την λήξη του αγώνα, για να καταφύγει μαζί με τους βοηθούς του στα αποδυτήρια, έτσι ώστε να αποφευχθούν τα χειρότερα. Τελικά χρειάστηκε να περάσει μία ώρα και η παρέμβαση της αστυνομίας για να αποχωρήσουν οι διαιτητές από το γήπεδο.

27΄  Κερδίζει τις κόντρες μέσα στην περιοχή ο Αναστασάκης, σουτάρει από πλάγια δεξιά, αλλά η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο και φεύγει άουτ
32΄ Σέντρα του Ζαμπετάκη από δεξιά, πιάνει την κεφαλιά ο αμαρκάριστος Μονιός από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ δίπλα από το κάθετο
36΄ Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Πουλιού από αριστερά, που περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, μπαίνει στην περιοχή και δίνει έτοιμο γκολ στον επερχόμενο Ζαμπετάκη, που σε κενή εστία ανοίγει το σκορ για την Δάφνη (1-0)
43΄ Εκτέλεση φάουλ του Γαλάτουλα από το κέντρο περίπου του γηπέδου και αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Κανάριο μετά από αναμπουμπούλα, που από ευνοϊκή θέση πλασάρει αλλά σώζει ενστικτωδώς ο Παϊδούσης και στην επαναφορά ο Αναστασάκης δεν μπορεί να πετύχει την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα
47΄ Σέντρα-σουτ του Αναστασάκη από αριστερά, δύσκολα διώχνει σε κόρνερ ο Παϊδούσης
52΄ Ωραία κούρσα του Ζαμπετάκη από τον άξονα, που μπαίνει στην περιοχή, βγαίνει τετ α τετ με τον Ορφανούδη, αλλά το πλασέ του διώχνει με τα πόδια ο τερματοφύλακας της Καλαμωτής
55΄ Κόρνερ του Παπαλάνη από δεξιά, ο Ζαμπετάκης κάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα χτυπάει σε σώματα αμυντικών και στην επαναφορά το πλασέ του μπλοκάρει σταθερά ο Ορφανούδης
63΄ Σέντρα του Τριανταφύλλου από δεξιά στο ύψος του πέναλτι  για τον αφύλαχτο  Κυριακούδη, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχη και πέρασε αρκετά μέτρα άουτ
67΄ Σέντρα του Ζαμπετάκη από δεξιά, η μπάλα μετά από κόντρα στήνεται στον Λιτσάκη, που επιχειρεί ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ, δίπλα από το κάθετο
90+3΄ Γέμισμα του Γεωργίου από το κέντρο στην περιοχή της Δάφνης, όπου είχαν μαζευτεί όλοι οι παίκτες των δύο ομάδων (ακόμα και ο Ορφανούδης), γίνεται η πρώτη κεφαλιά από τον Ελευθερίου προς τα πίσω, ο Τριανταφύλλου την δεύτερη και ενώ η μπάλα είχε τροχία προς το τέρμα, ο Μπαστιάνος πετάχτηκε στην πορεία της και την έστειλε στα δίχτυα. Το γκολ όμως ακυρώθηκε για υπόδειξη οφσάιντ στον Τριανταφύλλου από τον επόπτη Τορούνογλου, σε μια ομολογουμένως δύσκολη φάση για τον βοηθό του διαιτητή της αναμέτρησης Σταφίδα, αφού ακόμα και στο βίντεο που ακολουθεί δεν φαίνεται καθαρά ότι ο Ελευθερίου παίρνει την πρώτη κεφαλιά.

ΔΑΦΝΗ: Παϊδούσης, Παπαλάνης, Σκούφαλος, Ελευθερίου, Χειλάς, Κλήμης (64΄ Λιτσάκης), Σεζένιας, Κιάφα, Μονιός (90+2΄ Γκορίτσας), Ζαμπετάκης, Πουλιός (84΄ Σγουράκης)
ΚΑΛΑΜΩΤΗ: Ορφανούδης, Γκοτζάι, Τόντρι, Τομάζος, Γιατζιτζόγλου, Κουκούρης (79΄ Γεωργίου), Γαλάτουλας, Καζάκος (72΄ Μπαστιάνος), Κυριακούδης, Αναστασάκης, Κανάριος (55΄ Τριανταφύλλου).
ΠΗΓΗ: chiosport.gr