Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Αήττητη καλπάζει η Α.Ε,Καλαμωτής στο πρωτάθλημα, νίκησε εκτός έδρα τον Όμηρο Καλλιμασιάς με 2 - 0

Το Σάββατο το μεσημέρι στο γήπεδο Θυμιανών, η ομάδα της Καλαμωτής επικράτησε με 0-2 του Ομήρου Καλλιμασιάς , πετυχαίνοντας έτσι μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια της για την κατάκτηση του τίτλου της Β κατηγορίας Χίου

Με την νίκη της αυτή η ομάδα της Καλαμωτής αποσπάστηκε 3 βαθμούς από τον βασικό της διώκτη την Κυβέλη-Λέων , έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Καλαμωτή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πίεσε τον αντίπαλο της για να πετύχει κάποιο γκολ , καταφέρνοντας να δημιουργήσει αλλά και να χάσει αρκετές ευκαιρίες για γκολ.Στο 25' όμως από κόρνερ του Κώστα Σφήκα, ο Κώστας Μαμας με προβολή θα ανοίξει το σκορ για την Καλαμωτή.

Το δεύτερο ημίχρονο θα κυλήσει χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.Στο 85' ο 16χρόνος Κώστας Οσμεναι με ένα εξαιρετικό τεχνικό σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ομήρου γράφοντας έτσι το 0-2 και σφραγίζοντας την νίκη της Καλαμωτής.