Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020

Στην επόμενη φάση ο Πύργος για το Κύπελλο Χίου, έφερε ισοπαλία 1-1 με την Καλαμωτή

Στο στάδιο Λω στο Πυργί αναμετρήθηκαν οι ομάδες του Πύργου και της Καλαμωτής με το ισόπαλο 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Οι δύο ομάδες από τα Μαστιχοχώρια έδωσαν εχτές τον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου, με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (1-4 υπέρ του Πύργου) , να δίνει στην ομάδα του Πύργου ξεκάθαρα τον τίτλο του φαβορί για το εισιτήριο της επόμενης φάσης του Κυπέλλου .

Η ομάδα της Καλαμωτής μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αναζητώντας κάποιο γρήγορο γκολ που θα αναπτέρωνε τις ελπίδες των παικτών της για την πρόκριση.Έτσι λοιπόν στο 8ο μόλις λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Κωνσταντίνου Σφήκα , ο νεαρός Κώστας Οσμεναι με άψογη ατομική ενέργεια θα προσπεράσει τον τερματοφύλακα του Πύργου , ο οποίος θα τον ανατρέψει προτού αυτός σκοράρει, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι ενώ παράλληλα να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον τερματοφύλακα του Πύργου Σαλαλε. Να σημειωθεί ότι λίγα λεπτά νωρίτερα είχε τραυματιστεί σε μια ανύποπτη φάση ο βασικός τερματοφύλακας του Πύργου , Ηλίας Κοτατής με τον Θ.Σαλαλε να περνάει στην θέση του ..Ο Κωνσταντίνος Σφήκας θα ευστοχήσει στο πέναλτι και να γράψει το 0-1
.Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα της Καλαμωτής θα πιέσει ασφυκτικά για την επίτευξη κι αλλου τέρματος , εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή της αλλά και το γεγονός ότι η ομάδα του Πύργου αγωνιζόταν με αμυντικό στην θέση του τερματοφύλακα.

Λίγα λεπτά όμως πριν από την λήξη του ημιχρόνου μια αντεπίθεση ο Μπαλιου θα σκοράρει για τον Πύργο γράφοντας το 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα δίνοντας έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου την ομάδα του Πύργου