Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

Συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς την κατάκτηση της 1ης θέσης του πρωταθλήματος η Α.Ε.Καλαμωτής νικώντας την ομάδα της Κιβωτού 3 -1

Ακόμα μια νίκη για την Α.Ε. Καλαμωτής την Κυριακή 8-3-2020 το απόγευμα στο Ισιδωρίδειον γήπεδο.

Συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος΄, ξεπέρασε ένα ακόμα δύσκολο εμπόδιο επικρατώντας με 3-1 της ομάδας της Κιβωτού.

Με την νίκη της αυτή η Καλαμωτή αποσπάστηκε 6 βαθμούς από την δεύτερη Κυβέλη και έτσι θέλει μόνο νίκη το ερχόμενο Σάββατο στο μεταξύ τους παιχνίδι για να στεφθεί, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε και τυπικά πρωταθλήτρια της Β κατηγορίας Χίου.

Η παίκτες της Καλαμωτής μπήκανε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 17' με κεφαλιά του Νίκου Κανάριου έπειτα από σέντρα του Κωνσταντίνου Σφήκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56' ο Κώστας Μαμας με πλασέ θα γράψει το 2-0.
Στο 70' ο Απόλλωνας Σαραντινός θα κερδίσει πέναλτι και την εκτέλεση θα αναλάβει ο Κωνσταντίνος Σφήκας γράφοντας το 3-0.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ομάδα της Κιβωτού θα σημειώσει το γκολ της τιμής γράφοντας το τελικό 3-1.