Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017

Πυργί - Κυβέλη 6 - 0

Η ομάδα του Πύργου σήμερα το απόγευμα Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017 στο γήπεδο ΛΩ στο Πυργί, πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στην ομάδα της Κυβέλης με σκορ 6 - 0 και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, έδειξε ότι άφησε πίσω  την ήττα από τον Ατλα Νεοχωρίου την προηγούμενη εβδομάδα.
Το σκορ για την ομάδα του Κώστα Τριανταφύλλου άνοιξε στο ¨25΄ο Χατζηχριστοδούλου με ωραία ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή .Στο 30΄με πέναλτι που κέρδισε ο Ορφανούδης και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπριλής έγινε το 2 - 0. Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Μανιάτης και με 2 γκολ έκανε το 4 - 0 σκορ Α΄ημιχρόνου.
Στην επανάλειψη η ομάδα των Μαστιχοχωρίων μπήκε εξίσου δυνατά δημιουργώντας πολλές φάσεις για γκολ. Στο 60΄ο νεαρός Αιμίλιος Οσμενάι έγραψε το 5 - 0  και δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης  διαμόρφωσε το τελικό σκορ 6 - 0 .
Με την νίκη αυτή ο Πύργος ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, τρείς βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ατλα.