Τρίτη 4 Μαΐου 2010

Καλαμωτή - Όμηρος 2-1

Εκπληκτική νίκη της Καλαμωτής στο Γήπεδο της την Κυριακή το απόγευμα 2/5/2010 με αντίπαλο την ομάδα του Ομήρου Καλλιμασιάς με σκορ 2-1.  Για πρώτη φορά στα 40 χρόνια της ιστορίας της τερμάτισε στην πρώτη τριάδα του Βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα με τους ίδιους βαθμούς με την πρώτη "Μικρασιατική" και τον τρίτο "Ηρακλή Θυμιανών". Έτσι μαζί με τον Όμηρο που τερμάτισε τέταρτος θα αγωνισθούν στα μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή Χίου. Η Μικρασιατική θα ξεκινήσει με 3 βαθμούς, η Καλαμωτή με 2, ο Ηρακλής με 1, και ο Όμηρος με 0 βαθμούς.
Το παιχνίδι είχε πάθος και παρόλο που και οι δυο ομάδες ήθελαν να προσφέρουν ωραίο θέαμα στους φιλάθλους, που ήταν αρκετοί, δεν έλειψαν οι εντάσεις εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο για τις δυο ομάδες. Στις αρχές του β΄ημιχρόνου έγινε το1-0 με αυτογκόλ του Ζαχαρίου. Η ισοφάριση 1-1 έγινε με μακρινό σουτ του Ψαρούδη. Το 2-1 έγινε με πέναλτι που κτύπησε εύστοχα ο Μουλάκης μετά από ανατροπή του Λιτσάκη. Το σφύριγμα βρήκε παίκτες και φιλάθλους μια αγκαλιά για την μεγαλύτερη επιτυχία της ομάδας τους.